Věra Suková a Helena Suková

  • Čeština
  • English

Mainská mývalí

Historie:

Pravý původ mainské mývalí (Maine Coon) není znám, existují jen spekulace a pověsti. Jedna taková lidová pověst zahrnuje Marie Antoinettu, královnu Francie. Vypráví se, že před svou smrtí se Antoinette pokoušela uniknout z Francie s pomocí kapitána Samuela Clougha. Naložila na jeho loď svůj nejcennější majetek, včetně šesti ze svých oblíbených koček, tureckých angor. Ačkoli ona do Spojených států nedoplula, její domácí zvířata bezpečně dosáhla břehů Wiscassetu, státu Maine, kde byla pářena s jinými krátkosrstými  plemeny, a tak se vyvinula do moderního plemene mainská mývalí. 

Jiná lidová pověst naopak zahrnuje kapitána Charlese Coona, anglického námořníka, který vozil dlouhosrsté kočky na palubách svých lodí. Kdykoliv Coonovy lodě kotvily v Americe u Nové Anglie, kočky opouštěly loď a pářily se s místní divokou kočičí populací. Ve vrzích se pak začala objevovat dlouhosrstá koťata, která byla označována jako jedny z "Coonových" koček." 

Další mýtus, ačkoli je to geneticky nemožné, hovoří o tom že moderní Mainská mývalí kočka pochází z předků polo-divokých koček domácích a mývalů. Tento mýtus by odpovídal za obvyklou barvu plemene (mourovatá) a jeho huňatý ocas. Další možností je, že mainská mývalí vznikla pářením domácích koček a divokých rysů, což by mohlo vysvětlit chomáčky chlupů, které jsou tak často vidět na špičkách uší. 

Popis:

Mainské mývalí jsou největším domestikovaným plemenem koček. Tělo mají pevné a svalnaté, což je nezbytné k tomu, aby unesly vlastní váhu, hruď je široká. Mainské mývalí mají obdélníkový tvar těla a velmi pomalu fyzicky dospívají. K dosažení konečné velikosti obvykle dochází až ve věku tří až pěti let, zatímco domácí kočky k tomu potřebují pouze jeden rok. 

Mainská mývalí kočka se vyznačuje čtvercovým obrysem hlavy a čumáku, velkýma ušima, širokým hrudníkem, pevnou kostrou a dlouhým "vlajícím" ocasem. Dobrý svalový tonus a pevnost dává kočce vzhled síly a robustnosti. Povolené jsou všechny barvy srsti s bílou nebo bez bílé s výjimkou pointových kreseb, lila, plavé, čokoládové a skořicové, Taktéž jsou  povoleny všechny barvy očí.

Mainské mývalí kočky jsou známy jako "něžní obři" a mají nadprůměrnou inteligenci, díky čemuž se poměrně snadno cvičí. Jsou známé loajalitou ke své rodině a opatrností vůči cizím lidem, ale jsou víceméně nezávislé. Všeobecně nejsou považovány za kočky do klína, ale díky své jemné povaze bývá bezproblémové mít toto plemeno v domácnosti dohromady se psy, jinými kočkami či dětmi. Mainky jsou hravé a vstřícné po celý život, kdy kocouři mívají větší "klaunské" sklony a kočky bývají důstojnější. Mainské mývalí kočky jsou také známy svým častým "štěbetáním" a "povídáním" si se svými majiteli, kdy to vypadá, jakoby jim "odpovídaly".